KALİTE POLİTİKAMIZ

Kalite güvence sisteminin birer parçası olan Kalite Kontrol ve Mikrobiyoloji departmanlarımız, GLP standartlarına uygun olarak hizmet vermektedir. Kalite kontrol departmanımız ve Ar-Ge birimimiz ileri tetkik cihazları ve deneyimli personeli sayesinde doğru ve kesin sonuçlara, güvenilir ve hızlı yöntemlerle ulaşmaktadır. Gerçekleştirilen tüm süreçler, yazılı standart operasyon prosedürlerine (SOP) uygun yürütülmekte ve yapılan tüm işlemler kayıt altına alınarak dokümantasyonu yapılmaktadır.

Tüm kalite güvence ekibimiz; validasyon, kalibrasyon, SOP yenileme, stabilite kontrol ve temiz oda kontrol konularında uzman konumdadır.

DOĞAL

Naturin Nutraceuticals, ürün gruplarında, doğal ve kontrollü üretim sahalarında genetiği değiştirilmemiş tohumlar, suni gübreler ve zirai ilaçların kullanılmadığı kontrollü koşullarda ve yerleşim bölgelerinden uzakta yetiştirilen tıbbi bitkileri hammadde olarak kullanmaktadır.

TEKNOLOJİK

Naturin Nutraceuticals, üretim tesislerinde hammadde girişinden son ürün çıkışına kadar uluslararası kalite standartları çerçevesinde modern ve yenilikçi tam otomatik sistemlerle üretim yapılmaktadır.

KATKISIZ

Naturin Nutraceuticals ürün gruplarında, doğal yapıyı bozan sentetik aroma ve tatlandırıcılar, raf ömrünü uzatan sentetik koruyucular kullanılmamaktadır.

GÜVENLİ AMBALAJ

Tıbbi bitkilerin içerdiği fitokimyasal etken maddeler ısı, ışık ve havaya duyarlıdır. Ürünlerimizde geri dönüşüme uygun ısı, ışık ve hava geçirmeyen ambalajlar kullanılmaktadır.

STABİLİTE TESTLERİ

Ürünlerimizde uluslararası kılavuzlar çerçevesinde (ICH- International Conference on Harmonisation) belirli sıcaklık ve nem koşullarında raf ömrü belirlenmektedir.

EKOLOJİK

Üretimin her aşaması titizlikle kurgulanmaktadır. Özellikle ilk ürün aşaması önem arz eder. Bu nedenle üretim süreçlerine dahil edilen ürünler organik tarım kriterlerine göre doğal ve kontrollü üretim koşullarında hazırlanmış ve elde edilmiş ürünlerdir. Bu ürünler; genetiği değiştirilmiş tohumlar, kimyasal gübreler ve zirai mücadele ilaçlarının kullanılmadığı, özel ve kontrollü koşullarda üretilen, yerleşim yerlerinden ve otoyollardan uzak, rakımı yüksek yerlerden elde edilen bitkilerdir.